ALBUM RODZINNY

album_rodzinny_1album_rodzinny_3album_rodzinny_2album_rodzinny_Jacek_Leociak_Andrzej_Titkowalbum_rodzinny_Tomasz_Dostatni_OP

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Polska, 2013
scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 57 min.
emisja Niedziela, godz. 16:00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Film opowiada skomplikowaną historię dwóch zasymilowanych rodzin żydowskich z Lublina – Arnsztajnów i Meyersonów – wielce zasłużonych, zaangażowanych w działalność niepodległościową, społeczną, naukową i artystyczną. Meyersonowie mieli troje dzieci, w tym córkę Franciszkę, która poślubiła lekarza Marka Arnsztajna. Franciszka była poetką, działaczką niepodległościową i społeczną. Mieli dwoje dzieci, córkę Stefanię i syna, Jana. Po śmierci męża i syna sędziwa poetka przeniosła się do Warszawy. Zginęła w getcie warszawskim w niewyjaśnionych okolicznościach.


BENTE & OLEK – Pokaz premierowy!!!

Bente_Olek_1Bente_Olek_2

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Polska, 2015
scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 31 min.
emisja Niedziela, godz. 17:00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Ta prosta historia ma parę bohaterów, kobietę i mężczyznę. Spotkali się w roku 1986 w Norwegii. Niepewny swego losu emigrant z Europy Wschodniej i dobrze zapowiadająca się artystka i śpiewaczka. Zakochali się w sobie i szybko pobrali. Potem urodziły się dzieci. Na początku lat 90. zamieszkali we Wrocławiu. Bente Kahan założyła fundację, która przywróciła do życia synagogę pod Białym Bocianem. Odbywają się w niej wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, dyskusje etc. Bente jest jedną z czołowych wykonawczyń pieśni w języku jidysz. Aleksander Gleichgewicht prowadzi aktywne życie zawodowe i społeczne. Od kilku lat jest przewodniczącym Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.


BEZSENNOŚĆ

Bezsennosc_Leszek Szaruga i Andrzej TitkowBezsennosc_1 Bezsennosc_2 Bezsennosc_Alicja Maciejowska Bezsennosc_Piotr Borkowicz w Vancouver Bezsennosc_Piotr BorkowiczBezsennosc_Piotr Borkowicz w VancouverBezsennosc_Alicja MaciejowskaBezsennosc_2Bezsennosc_1

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Polska, 2012
scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 53 min.
emisja Niedziela, godz. 14:30, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Leonard Borkowicz urodził się w 1912 roku w Wiedniu, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W młodości został członkiem ruchu komunistycznego. W więzieniach II RP spędził ponad pięć lat, a potem trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. Po wojnie pełnił wiele funkcji partyjno-rządowych. Był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami. W roku 1968, na fali antysemickiej czystki, został zwolniony ze swej ostatniej pracy. 26 października 1989 roku rozczarowany, zgorzkniały i schorowany, popełnia samobójstwo.


GŁOSY Z BUDKI

voices_from_the_booth_2voices_from_the_booth_dirvoices_from_the_booth_1

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Izrael, 2014
reżyseria: Eran Torbiner
scenariusz: Lina Chaplin, Bracha Zisman Cohen
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 49 min.
emisja Piątek, godz. 15:00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Spotykamy ich przy bramach szkół, na podziemnych parkingach, przy wejściu do sklepów w galeriach handlowych i w wielu innych miejscach. W Izraelu są dziesiątki tysięcy ochroniarzy; większość z nich to Rosjanie. Mimo, że są wszędzie, nie zauważamy ich – są przezroczyści. Wyemigrowali do Izraela w zaawansowanym wieku i aby przeżyć, zarabiają pracując w ochronie. Wielu z nich było szanowanymi profesjonalistami lub artystami. Bohaterowie filmu to muzycy, pisarz i chirurg, którzy robią co mogą, by pozostać twórczymi, wprowadzając nutę optymizmu w swój trudny los.


GOLFISTA

Golfista_A Golf Player

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Polska, 2011
scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 53 min.
emisja Niedziela, godz. 13:00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Bohater tego filmu, Stanisław Aronson, urodził się w Warszawie 6 maja 1925 roku, w zamożnej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Gdy zaczęła się wojna miał 14 lat. Wtedy skończyło się dostatnie i szczęśliwe dzieciństwo i nastał czas Zagłady. Podczas wywózki do obozu zagłady, niespełna osiemnastoletni Stanisław uciekł z transportu. Szybko znalazł drogę do antyhitlerowskiej konspiracji. Złożył przysięgę wojskową na początku roku 1943 i został żołnierzem Kedywu Kolegium „A”. Latem 1945 roku, w dramatycznych okolicznościach, opuścił Polskę. Walczył o niepodległość państwa Izrael, a potem brał udział w kolejnych wojnach. O swojej przeszłości, którą zostawił w Polsce, nie opowiadał ani przyjaciołom, ani najbliższej rodzinie.


ISCHLER

Ischler_dirIschler_2

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Węgry, 2014
reżyseria: Attila Hartung
scenariusz: Bálint Csaba
muzyka: Andrew Skeet
produkcja: Dartmouth Films, Optimistic Production
rodzaj filmu: krótkometrażowy
czas trwania: 17 min.
emisja Sobota, godz. 15:30, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Budapeszt, rok 1944. Podczas Holokaustu trzy siostry Żydówki ukrywają się w mieszkaniu znanego lekarza. Ich dni wypełnione są paranoją; okazuje się jednak, że zło może przyjść z nieoczekiwanej strony.


KROK DO WOLNOŚCI

One step to freedom_dirNur ein Schritt, SRF Film ProduktionNur ein Schritt, SRF Film Produktion

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Szwajcaria, 2013
reżyseria: Alain Gsponer
scenariusz: Bernd Lange
rodzaj filmu: fabularny
czas trwania: 91 min.
emisja Sobota, godz. 12:00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

19 sierpnia 1938 r. Szwajcarska Rada Federalna zarządziła zamknięcie szwajcarskiej granicy dla uciekinierów z Trzeciej Rzeszy. Jednak nie wszyscy urzędnicy podporządkowali się nieludzkim dyrektywom. Paul Grüninger, wykorzystując luki w biurokratycznych przepisach, uratował setki (niektórzy mówią o tysiącach) ludzi i zupełnie słusznie nazywany jest Oskarem Schindlerem szwajcarsko-niemieckiej granicy. Ponad czterdzieści lat trwała międzynarodowa kampania, w wyniku której Paul Grüninger został pośmiertnie zrehabilitowany. W 1971 r. Instytut Yad Vashem dodał jego nazwisko do listy „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.


MINKOWSKI | SAGA

minkowski_saga_dirminkowski_saga_2minkowski_saga_1

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Polska, 2013
scenariusz i reżyseria: Rafael Lewandowski
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 85 min.
emisja Sobota, godz. 13:50, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Słynny francuski dyrygent Marc Minkowski odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków, wielkich polskich patriotów, którzy należeli do elity II Rzeczypospolitej. Dziś po ich wielkości pozostaje tylko wspomnienie. Wypełniony muzyką i historią film jest nowym spojrzeniem na burzliwe losy rodzin żydowskich z Europy Środkowej.


MÓJ ARABSKI PRZYJACIEL

my_arab_friend_dir_1my_arab_friend_1my_arab_friend_2

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Izrael, 2013
scenariusz i reżyseria: Noga Nezer
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 53 min.
emisja Piątek, godz. 13:45, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Noga nie interesuje się konfliktem palestyńsko-izraelskim. Chce prowadzić wygodne życie w liberalnym Tel Awiwie. Jej życie ulega zmianie, kiedy znika jej palestyński przyjaciel Fahres, z którym mieszkała w Tel Awiwie. By go odnaleźć i dowiedzieć się, co tak naprawdę dla niej znaczy, Noga jest zmuszona do rozpoczęcia surrealistycznej, przerażającej i zadziwiającej podróży do rodzinnej wioski Fahresa na Zachodnim Brzegu.


WIECZOREM PATRZĄ NA KSIĘŻYC

Bo Persson, 2014wetching_the_moon_dir_2wetching_the_moon_1wetching_the_moon_2

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Szwecja, 2015
scenariusz i reżyseria: Joanna Helander, Bo Persson
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 90 min.
emisja Piątek, godz. 16:00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Wieczorem patrzą na księżyc to dokument kreacyjny na temat związków współczesnego terroryzmu i antysemityzmu. Filmowany w sześciu krajach, skupia się na przeżyciach ofiar, łącząc je z opiniami światowych ekspertów w tej dziedzinie. W rezultacie film wykracza poza stereotypową percepcję terroryzmu. Po niedawnych wydarzeniach w Paryżu tematy podjęte w tym filmie są aktualne jak nigdy.


WSCHODNIA JEROZOLIMA – ZACHODNIA JEROZOLIMA

east_jerusalem_dir_2east_jerusalem_dir_1east_jerusalem_2East Jerusalem, West Jerusalem

Twórcy filmu:

kraj i rok produkcji: Izrael, 2014
reżyseria: Erez Miller, Henrique Cymerman
scenariusz: David Broza, Henrique Cymerman, Gidi Avivi
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 80 min.
emisja Piątek, godz. 12:15, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

Streszczenie:

Na początku 2013 roku izraelski pieśniarz i autor piosenek David Broza wszedł do palestyńskiego studia nagraniowego we Wschodniej Jerozolimie pragnąc urzeczywistnić swoje wieloletnie marzenie, aby muzyka stała się mostem łączącym Palestyńczyków i Izraelczyków. Osiem dni i nocy muzyki, jedzenia i koleżeństwa przynosi nowatorski album i niezwykłą opowieść zawartą w filmie.