O festiwalu

Program festiwalu podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy.

Tzadik muzyczny, jak co roku prezentował będzie czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej. Obok koncertów uznanych formacji, jak co roku przygotowaliśmy projekty, przygotowywane specjalnie na nową edycje festiwalu. Sześć koncertów, w tym dwa premierowe, które powstają na zamówienie Tzadik Festival.
Tzadik filmowy 2015 to przegląd filmów prezentowanych i nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie motywy” 2015 połączony ze spotkaniami z wybranymi twórcami, tak jak to było w latach poprzednich, np. w 2012 po prapremierowej projekcji filmu „Szukając gwiazd”, na podstawie wojennego opowiadania Marka Hłaski odbyło się spotkanie z reżyserem, Filipem Luftem.
W tym roku gościć będziemy Andrzeja Titkowa, scenarzystę, reżysera i producenta filmów dokumentalnych oraz fabularnych i twórców filmu „Wieczorem patrząc na księżyc / Watching the Moon at Night” – Joannę Helander i Bo Perssona.
Wszystkie pokazy poprzedza prelekcja kuratora festiwalu filmowego, Piotra Foreckiego.

Tzadik Poznań Festival [nowa tradycja żydowska] odbywa się już po raz ósmy. Przypomnijmy – podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. JOHN ZORN ze swoim kwartetem Masada i pianistą URI CAINEM (w składzie specjalnie przygotowanym na ten festiwal – i po raz pierwszy w Europie!), JAMIE SAFT Trio, francuski kwartet ZAKARYA (2007), formacje z Izraela: YAIR DALAL – BandOrient oraz ALBERT BEGER NEW QUARTET (2008), kwartet FELDMAN/ COHEN/ CAINE/ PEROWSKY, trio RASHANIM, Joe MCPHEE, LA MAR ENFORTUNA (2009), TIM SPARKS i YVES WEYH (2010), Undivided & Perry Robinson (2011). Nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską – byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami SHOFAR i CUKUNFT, formacje The TRANSGRESS, YAZZBOT MAZUT, ENTEROUT TRIO, klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski – IRCHA PNEUMATIC z gościnnym udziałem Joe McPhee, Daktari, Żydowski Surf czy Meadow Quartet.
Tzadik Poznań Festival to projekty specjalne, przygotowywane specjalnie na nasz festiwal jak kwartet Masada Johna Zorna z pianistą URI CAINEM, wspólny koncert kwartetu ZAKARYA, zespołu Kob`ego Israelite i Macieja Filipczuka czy projekt polsko-amerykańskiego kwartetu: Perry Robinson / Michael Zerang / Rafael Rogiński / Wacław Zimpel „Muzyka Żydów z Jemenu”.
Na ostatniej edycji festiwalu gościliśmy m.in. Uri Caine’a, który wraz Ksawerym Wójcińskim i Robertem Raszem zaprezentowali premierowy prgram – plays Władysław Szpilman.

Tzadik Poznań Festival to także działalność wydawnicza, która pozwala na pozostawienie trwałego śladu po kolejnych jego edycjach. Dotąd ukazały się następujące płyty:
Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet with Joe McPhee „Lark Uprising” z 2010 roku.
Perry Robinson / Wacław Zimpel / Michael Zerang / Raphael Rogiński „Yemen – Music Of The Yemenite Jews” z 2012 roku.
Uri Caine / Ksawery Wójciński / Robert Rasz ‚Szpilman’ z 2014 roku.
W przygotowaniu są kolejne wydawnictwa płytowe.

Od początku też towarzyszą nam filmy, nagrodzone na kolejnych edycjach festiwalu “Żydowskie motywy”, a także spotkania literackie i plastyczne (performens poetycki „Słowo Święte, Słowo Przeklęte”, z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Piotra Matywieckiego oraz muzyków – Mateusza i Marka Pospieszalskich; spotkanie z Agnieszką Sabor, autorką książki „Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek” – oraz złożona z dwóch części wystawa Yossi Lamela: „Yossi Lamel Retrospektywa” i premierowa „Serce moje” w Muzeum Narodowym w Poznaniu).
Przywiązujemy szczególną wagę do oprawy wizualnej festiwalu, wśród artystów grafików współpracujących z nami są prawdziwi mistrzowie, Piotr Młodożeniec, którego plakat do edycji 2009 zakwalifikował się do głównego konkursu Biennale Plakatu w Warszawie 2010, Yossi Lamel, jeden z najbardziej znanych izraelskich grafików, jego plakat do edycji 2008 w bezpośredni sposób odwoływał się do istoty monograficznej wystawy, jaką zorganizowaliśmy w Muzeum Narodowym w Poznaniu w trakcie tej edycji. W 2010 roku zaprosiliśmy do współpracy Krzysztofa Iwańskiego z Łodzi, jednego z najbardziej obiecujących polskich grafików młodego pokolenia. Oprawę graficzną trzech poprzednich edycji jak i tegorocznego festiwalu powierzyliśmy renomowanym grafikom z Poznania, którzy są związani z Morski Studio Graficzne.

Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 4 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty, projekcje filmowe, spotkania z twórcami i spektakl teatralny na motywach Sklepów Cynamonowych Bruno Schulza. Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.
Tzadik Filmowy, – jak co roku poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.

Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznej edycji trwać będzie przegląd filmów nagrodzonych na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „ŻYDOWSKIE MOTYWY”. Chcemy, aby dzieła kinematograficzne na tematy żydowskie docierały zwłaszcza do młodej widowni, która stoi dziś również przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść.
W tym roku salą kinową tak jak w poprzednich latach będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon, mieszcząca około 100 miejsc siedzących. Selekcji filmów dokonał Piotr Forecki, politolog z Zakładu Kultury Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się kwestią niepamięci w dialogu polsko-żydowskim i retoryką antysemicką.

Serdecznie zapraszamy na ósmą edycję Tzadik Poznań Festival

Organizator:
stowarzyszenie MULTIKULTI